Ny medlemsfordel: Tilgang til Innsyn.no
Ny medlemsfordel: Tilgang til Innsyn.no

Pernille Johnsen i Faktisk.no og Camilla Briså i Fagpressen har akkurat signert avtalen om tilgang til Innsyn.no. Foto: Berit Nyman.
Nå kan du enkelt og rimelig få tilgang til å søke i arkiver i offentlige virksomheter. Fagpressen har inngått avtale med Faktisk.no slik at medlemmer kan bruke verktøyet Innsyn.no. Fagpressen gjør det enklere for redaksjonene.
Gjennom avtalen får Fagpressens medlemmer mulighet til å søke etter saker og fakta i nærmere 700 offentlige arkiver. Innsyn.no er portalen inn til dette.
Unikt søkeverktøy
Du kan enkelt sette opp dine egne faste søk, som hele tiden oppdateres med nye dokumenter fra arkivene. Du kan også følge diskusjonen om en sak på tvers av alle forvaltningsnivåer, og finne saker om alle slags fagfelt.
– Tilgang til offentlige arkiver er like viktig for journalister i fagmediene, som for kollegene i breddemediene. Derfor har vi nå sørget for å lage en god løsning for Fagpressens medlemmer, og Fagpressen tar store deler av regningen, sier Per Brikt Olsen i Fagpressen.
– Dette vil det garantert komme spennende og interessant journalistikk ut av! legger han til.
Tarjei Leer-Salvesen er kjent for mange i Fagpressen. Han er nå hyret inn av Faktisk.no med ansvar for driftingen og utviklingen av Innsyn.no.
– I postjournalene vil du som journalist finne en mengde interessante saker, uansett hvilke stoffområder du jobber med. Og, noe av det beste er at dette verktøyet er laget av og for norske journalister, sier Leer-Salvesen.
God avtale til god pris!
Prisen for Fagpressens medlemmer er kun kr 3000 pr redaksjonelt ansatte i året.
Frilansere tilknyttet redaksjoner, må ta kontakt med NJ Frilans og benytte avtalen de har med Innsyn.no.
– Vi har også en «velkommen-pris» på kr 2500 frem til 1. mai, så det gjelder å være rask. Etter 1. mai er prisen kr. 3000,-, sier ansvarlig for avtalen i Fagpressen, Camilla Briså.
Det vil bli holdt to opplærings- og introduksjonskurs for nye brukere som det kan være lurt å få med seg. Datoene er ikke bestemt foreløpig, og vil bli annonsert så snart de er klare.
For å gjøre det enkelt for medlemmene, vil Camilla hos Fagpressen, være kontaktperson for medlemmene. Hun sørger for at Innsyn.no får beskjed, og at journalistene får tilgang etter hvert som avtaler blir inngått.
Redaksjonene som ønsker å benytte tilbudet, må klikke seg inn her, lese gjennom avtalene og bekrefte at de ønsker å være med: https://fagpressen.no/fagpressen-og-innsyn